Hastingleigh.com             A Genealogy Website   /One Place Study                                                                          Contact e-mail


Stelling Minnis Baptisms 1813-1900

To search for a name click CTRL button and letter F button at the same time and type in the first few letters of the
name to be searched. I have tried to use the most common spelling where possible. Or type in a year or date.
This is a long list and might take a few moments to appear on the screen





BAPTISM
DATE

SURNAME

FORENAME(S)

PARENTS PARISH OCCUPATION NOTES:

17 Jan 1813

Marsh

Henry

son of   John and Elizabeth Marsh Stelling Servant

28 Feb 1813

Stupple

Thomas

son of   Thomas and Elizabeth Stupple Extra Parochial
Stelling Minnis
Labourer

14 Mar 1813

Philpott

Emma

daughter of   Humphry and Mary Philpott Extra Parochial
Stelling Minnis
Farmer

11 Apr 1813

Foord

Henry

son of   Richard and Sarah Foord Stelling Shoemaker

09 May 1813

Smith

Mary

daughter of   Edward and Mary Smith Stelling Farmer

16 May 1813

Marsh

Thomas

son of   Thomas and Lydia Marsh Stelling Farmer

23 May 1813

Collard

William

son of   John and Maria Collard Stelling Labourer

1813

File

Richard

son of   son of Sarah File Stelling Baseborn

01 Aug 1813

Philpott

Mary

daughter of   Edward and Mary Philpott Stelling Farmer

08 Aug 1813

Partridge

Mary

daughter of   Edward and Eliza Partridge Stelling School Master

15 Aug 1813

Milsted

Elizabeth

daughter of   Francis and Sarah Milsted Stelling Blacksmith

05 Sep 1813

Hunt

James

son of   Thomas and Sarah Hunt Extra Parochial
Stelling Minnis
Labourer

21 Nov 1813

Hulks

William

son of   Edward and Caroline Hulks Stelling Labourer

05 Dec 1813

Wollett

Norwood

son of   John and Elizabeth Wollett Extra Parochial
Stelling Minnis
Grocer

15 Dec 1813

Cheeseman

William

son of   Thomas and Rebecca Cheeseman Elmsted Labourer

28 Jan 1814

Goble

Frances Matilda

daughter of   James and Elizabeth Goble Extra Parochial
Stelling Minnis
Miller

26 Feb 1814

Clayson

Henry

son of   William and Sarah Clayson Stelling Labourer

26 Feb 1814

Cotham

Henrietta

daughter of   John and Charlotte Cotham Stelling Labourer

06 Mar 1814

Attwood

Phoebe

daughter of   Thomas and Mary Attwood Stelling Farmer

20 Mar 1814

Ellen

Thomas

son of   Thomas and Mary Ellen Stelling Labourer

30 Mar 1814

Castle

Daniel

son of   Thomas and Elizabeth Castle Stelling Labourer

17 Apr 1814

Spicer

Mary

daughter of   William and Sarah Spicer Stelling Labourer

24 Apr 1814

Knott

Stephen

son of   William and Mary Knott Extra Parochial
Stelling Minnis
Labourer

01 May 1814

Minter

John Lushington

son of   Henry and Ann Minter . Servant

01 May 1814

Marsh

William

son of   John and Elizabeth Marsh Stelling Farmer

17 Jul 1814

Lukins

Eliza Mary

daughter of   Mary Lukins . . Baseborn

07 Aug 1814

Potts or Linsted

Stephen

son of   JamesLinsted and Sarah Potts Stelling Farmer

11 Sep 1814

Castle

Edward

son of   Francis and Elizabeth Castle Stelling Farmer

06 Nov 1814

Waters

Edward

son of   Stephen and Mary Waters Stelling Labourer

15 Jan 1815

Collard

Elizabeth

daughter of   John and Maria Collard Stelling Labourer

07 May 1815

Johnson

Mary Ann

daughter of   Mary Johnson Baseborn

18 Jun 1815

Herald

Lucy

daughter of   Edward and Martha Herald Stelling

16 Jul 1815

Philpott

Humphrey

son of   Humphry and Mary Philpott Extra Parochial
Stelling Minnis
Farmer

16 Jul 1815

Noble

George

son of   William and Mary Noble Stelling Labourer

16 Aug 1815

Foord

Mary

daughter of   Richard and Sarah Foord Stelling Shoemaker

24 Sep 1815

Russet

Sarah

daughter of   William and Elizabeth Russet Stelling Labourer

08 Oct 1815

Barrows

William

son of   Henry and Sophia Barrows Stelling Labourer

12 Nov 1815

Cheeseman

Thomas

son of   John and Mary Cheeseman Stelling Bricklayer

12 Nov 1815

Cheeseman

Caroline

daughter of   Thomas and Mary Cheeseman Stelling Labourer

31 Dec 1815

Smithson

Thomas

son of   Henry and Margaret Smithson Stelling Blacksmith

07 Jan 1816

Minter

Maria

daughter of   Richard and Ann Minter Stelling Labourer

17 Mar 1816

Attwood

Charlotte

daughter of   Thomas and Mary Attwood Stelling Farmer

07 Apr 1816

Hulks

Jane

daughter of   Edward and Caroline Hulks Stelling Labourer

07 Apr 1816

Hunt

Francis

son of   Thomas and Sarah Hunt Extra Parochial
Stelling Minnis
Labourer

21 Apr 1816

Ellen

William

son of   Thomas and Mary Ellen Stelling Labourer

05 May 1816

Knott

George

son of   William and Mary Knott Stelling Labourer

25 May 1816

Cheeseman

Charlotte

daughter of   Thomas and Hester Cheeseman Stelling Labourer

13 Aug 1816

Potts or Linsted

James

son of   James Linsted and Mary Potts Extra Parochial
Stelling Minnis
. Baseborn

18 Aug 1816

Marsh

Richard

son of   John and Elizabeth Marsh Elmsted Publican

18 Aug 1816

Woollett

Matilda

daughter of   John and Elizabeth Woollett Extra Parochial
Stelling Minnis
shopkeeper

08 Sep 1816

Hunt

Ann

daughter of   Thomas and Charlotte Hunt Extra Parochial
Stelling Minnis
Labourer

22 Sep 1816

Hopkins

John

son of   Hannah Gilman Stelling Minnis . Baseborn

27 Oct 1816

Milsted

James

son of   Francis and Sarah Milsted Stelling Blacksmith

08 Dec 1816

Fagg

John

son of   Thomas and Sarah Fagg Stelling Farmer

22 Dec 1816

Castle

Cephas

son of   Francis and Elizabeth Castle Stelling Farmer

23 Feb 1817

Collard

Frances

daughter of   John and Maria Collard Stelling Labourer

20 Apr 1817

Barrows

John

son of   Henry and Sophia Barrows Stelling Labourer

10 Apr 1817

Foord

Richard

son of   Richard and Sarah Foord Stelling Labourer

08 Jun 1817

Hulks

Sarah

daughter of   Edward and Caroline Hulks Stelling Labourer

03 Aug 1817

Goble

Samuel

son of   James and Elizabeth Goble Extra Parochial
Stelling Minnis
Miller

17 Aug 1817

Norris

Sarah

daughter of   Frances Norris Extra Parochial
Stelling Minnis
Baseborn

19 Oct 1817

Marsh

Mase

son of   John and Elizabeth Marsh . .

20 Oct 1817

Cotham

William

son of   John and Charlotte Cotham Stelling Labourer

18 Jan 1818

Wraight

George

son of   Richard and Ann Wraight Lyminge Labourer

01 Mar 1818

Linsted or Potts

William

son of   James Linsted and Mary Potts Stelling Baseborn

15 Mar 1818

Wood

John

son of   Christopher and Ruth Wood Stelling Shoemaker

12 Apr 1818

Hopkins

Mary

daughter of   William and Hannah Hopkins Stelling Labourer

24 May 1818

Waters

Charlotte

daughter of   Stephen and Mary Waters Stelling Labourer

19 Jul 1818

Philpott

Maria

daughter of   Humphry and Mary Philpott Extra Parochial
Stelling Minnis
Farmer

02 Aug 1818

Cheeseman

Thomas

son of   Thomas and Rebecca Cheeseman Extra Parochial
Stelling Minnis
Bricklayer

23 Aug 1818

Knott

Elizabeth

daughter of   William and Mary Knott Stelling Labourer

23 Aug 1818

Stubble

Stephen

son of   Stephen and Mary Stubble Stelling Labourer

08 Nov 1818

Castle

Thomas Elgar

son of   Francis and Elizabeth Castle Stelling Farmer

15 Nov 1818

Attwood

Thomas Frederick

son of   Thomas and Mary Attwood Stelling Farmer

15 Nov 1818

Parnell

John

son of   John and Ann Parnell Stelling Labourer

06 Dec 1818

Hunt

Thomas

son of   Thomas and Charlotte Hunt Elmsted Labourer

03 Jan 1819

Ellen

Joseph

son of   Thomas and Mary Ellen Stelling Labourer

31 Jan 1819

Hulks

George

son of   Edward and Caroline Hulks Stelling Labourer

14 Feb 1819

Morris

Job

son of   Thomas and Mary Morris Lyminge Labourer

28 Feb 1819

Smithson

Mary

daughter of   Henry and Margaret Smithson Stelling Blacksmith

18 Apr 1819

Collard

Anne Maria

daughter of   John and Maria Collard Stelling Labourer

12 Sep 1819

Cook

James

son of   Henry and Charlotte Cook Stelling Labourer

10 Oct 1819

Marsh

James

son of   John and Elizabeth Marsh Stelling Farmer

23 Oct 1819

Hopkins
or Marsh

Mary

daughter of   Hannah Hopkins and James Marsh Stelling Labourer Baseborn /NB:Parents brought the child immediately for baptism before the birth was registered

26 Dec 1819

Wood

Ann

daughter of   Christopher and Ruth Wood Stelling Labourer

06 Jan 1820

Castle

Phoebe

daughter of   Richard and Elizabeth Castle Stelling Farmer

20 Feb 1820

Earl

James

son of   Edward and Martha Earl Stelling Labourer

16 Apr 1820

Petts

Emma Caroline

daughter of   James and Sarah Petts Stelling Labourer

14 May 1820

Oldfield

Elizabeth

daughter of   John and Maria Oldfield Stelling Labourer

09 Jul 1820

Fordred

Thomas

son of   Thomas and Eliza Fordred Stelling Labourer

16 Jul 1820

Ratcliff

Ann

daughter of   John and Ann Ratcliff Stelling Shoemaker

01 Aug 180

Fagg

William

son of   Thomas and Sarah Fagg Stelling Farmer

13 Aug 1820

Clayson

Marsh Hunt

son of   Elizabeth Clayson Stelling Baseborn

20 Aug 1820

Philpott

Thomas

son of   Humphry and Mary Philpott Stelling Farmer

12 Nov 1820

Knott

George

son of   William and Mary Knott Stelling Labourer

26 Nov 1820

Reynolds

George Frederick

son of   George Frederick and Charlotte Reynolds Stelling Labourer

27 Dec 1820

Birch

George Friend

son of   Halke and Sarah Birch Stelling Farmer

21 Jan 1821

Beer

Sarah

daughter of   Joseph and Hannah Beer Lyminge Labourer

25 Mar 1821

Barrows

James

son of   Henry and Sophia Barrows Stelling Labourer

22 Apr 1821

Cheeseman

Charlotte

daughter of   Thomas and Rebecca Cheeseman Stelling Labourer

06 May 1821

Ellen

Hester

daughter of   Thomas and Mary Ellen Stelling Labourer

03 Jun 1821

Clark

Charlotte

daughter of   Horton and Mary Clark Stelling Labourer

01 Jul 1821

Stupple

John

son of   Stephen and Mary Stupple Stelling Labourer

12 Aug 1821

Whitehead

Harriet

daughter of   John and Charlotte Whitehead Stelling Labourer

12 Aug 1821

Jenkins

Horton

son of   Sarah Jenkins Extra Parochial
Stelling Minnis
. Baseborn

14 Oct 1821

Wood

Marsh

son of   Christopher and Ruth Wood Stelling Labourer

20 Jan 1822

Hunt

Charlotte

daughter of   Thomas and Charlotte Hunt Stelling Labourer

24 Feb 1822

Horton

William Brent

son of   Sarah Horton Extra Parochial
Stelling Minnis
. Baseborn

07 Mar 1822

Swan

Eliza

daughter of   Edward and Mary Swan Stelling Farmer

12 May 1822

Waler

John

son of   Thomas and Ann Waller Stelling Labourer

09 Jun 1822

Petts

Sarah

daughter of   James and Sarah Petts Stelling Labourer

04 Aug 1822

Ellen

James

son of   Thomas and Mary Ellen Stelling Labourer

06 Oct 1822

Inge

William

son of   John Cooper Inge and Charlotte Inge Stelling Farmer

08 Dec 1822

Paye

William

son of   James and Mary Paye Stelling Labourer

22 Dec 1822

Boughton

Eliza

daughter of   Stephen and Jemima Boughton Stelling Bricklayer

29 Dec 1822

Barrows

Henry

son of   Henry and Sophia Barrows Stelling Labourer

05 Jan 1823

Arnold

Elizabeth

daughter of   James and Jane Arnold Stelling Labourer

25 Feb 1823

Holtum

Edwin

son of   Ann Holtum Extra Parochial
Stelling Minnis
. Baseborn

02 Mar 1823

Clacket

George

son of   George and Margaret Clacket Stelling Labourer

02 Mar 1823

Tong

William

son of   Mary Tong Extra Parochial
Stelling Minnis
. Baseborn

16 Apr 1823

Wood

Thomas

son of   Christopher and Ruth Wood Stelling Labourer

17 Apr 1823

Creswell

Charlotte Uden

daughter of   George and Sarah Creswell Stelling butcher

17 Aug 1823

Philpott

William

son of   Humphry and Mary Philpott Extra Parochial
Stelling Minnis
Farmer

28 Sep 1823

Beer

Richard

son of   Joseph and Hannah Beer Lyminge Labourer

05 Oct 1823

Ward

Charlotte

daughter of   John and Elizabeth Ward Lyminge Labourer

19 Oct 1823

Hoile

Margaret

daughter of   John and Margaret Hoile Stelling Farmer

21 Nov 1823

Knott

James

son of   William and Mary Knott Stelling Labourer

10 Jan 1824

Swan

Emma

daughter of   Edward and Mary Swan Stelling Farmer

18 Jan 1824

Rolfe

William

son of   File and Martha Rolfe Stelling Labourer

08 Feb 1824

Cheeseman

James

son of   Thomas and Rebecca Cheeseman Stelling Labourer

29 Feb 1824

Hunt

William

son of   Thomas and Charlotte Hunt Stelling Labourer

23 May 1824

Beer

Mary

daughter of   Thomas and Sarah Beer Stelling Labourer

23 May 1824

Reynolds

Thomas

son of   George Frederick and Charlotte Reynolds Stelling Bricklayer

02 Jun 1824

Fagg

Arabella

daughter of   Thomas and Sarah Fagg Stelling Farmer

20 Jun 1824

Clayson

Emma Caroline

daughter of   Elizabeth Clayson Stelling Labourer Baseborn

25 Jul 1824

Andrews

William

son of   Thomas and Ann Andrews Stelling Labourer

29 Aug 1824

Paye

Sarah

daughter of   James and Mary Paye Stelling Labourer

29 Aug 1824

Frost

John

son of   George and Thomasine Frost Stelling Farmer

16 Jan 1825

Hunt

Mary Ann

daughter of   Marsh and Louisa Hunt Stelling Labourer

30 Jan 1825

Petts

Isaac

son of   James and Sarah Petts Stelling Labourer

13 Feb 1825

Ellen

George

son of   Thomas and Mary Ellen Stelling Labourer

13 Feb 1825

Ellen

Sarah Ann

daughter of   Mary Ann Ellen Stelling . Baseborn

20 Feb 1825

Yaven?

John

son of   George and Hannah Yaven Stelling Labourer

27 Mar 1825

Arnold

Sarah

daughter of   James and Jane Arnold Stelling Labourer

10 Apr 1825

Wood

James

son of   Christopher and Ruth Wood Stelling Labourer

12 Jun 1825

Barrows

Robert

son of   Henry and Sophia Barrows Stelling Labourer

19 Jun 1825

Swan

William

son of   Edward and Mary Swan Stelling Farmer

10 Jul 1825

Inge

Anna Maria

daughter of   John Cooper Inge and Charlotte Inge Stelling Farmer

17 Jul 1825

Arnold

George

son of   James and Ann Arnold Stelling Labourer

17 Jul 1825

Divers

Mary Ann

daughter of   Henry and Elizabeth Divers Extra Parochial
Stelling Minnis
Labourer

31 Jul 1825

Castle

Thomas

son of   John and Letitia Castle Stelling Labourer

24 Jul 1825

Hopkins

Richard

son of   John and Martha Hopkins Stelling Labourer

19 Sep 1825

Prebble

Richard

son of   Richard and Mary Prebble Stelling Farmer

03 Jan 1826

Cloke

Mary Jane

daughter of   William and Phillis Cloke Stelling Farmer

03 Jan 1826

Cloke

James

son of   William and Phillis Cloke Stelling Farmer

03 Jan 1826

Horn

Thomas

son of   Thomas and Ann Horn Stelling School Master

04 Jan 1826

Wood

Edwin

son of   John and Ann Wood Stelling Farmer

21 Feb 1826

Hoile

Susanna

daughter of   John and Margaret Hoile Stelling Farmer

09 Apr 1826

Andrews

Harriet

daughter of   Thomas and Ann Andrews Stelling Labourer

07 May 1826

Woollett

Mary Ann

daughter of   John and Elizabeth Woollett Extra Parochial
Stelling Minnis
Farmer

14 May 1826

Haines

Thomas Bower

son of   Mary Haines Extra Parochial
Stelling Minnis
. Baseborn

21 May 1826

Beer

Mayarch?

daughter of   Joseph and Hannah Beer Stelling Labourer

27 Aug 1826

Rolfe

Rachel

daughter of   File and Martha Rolfe Stelling Labourer

08 Oct 1826

Swan

James

son of   Edward and Mary Swan Stelling Farmer

26 Nov 1826

Kennett

Mary Ann

daughter of   Joseph and Mary Kennett Stelling Farmer

03 Dec 1826

Hunt

Mary

daughter of   Thomas and Charlotte Hunt Stelling Labourer

03 Dec 1826

Cheeseman

John

son of   Thomas and Rebecca Cheeseman Stelling Labourer

17 Dec 1826

Hunt

Henry

son of   Marsh and Louisa Hunt Stelling Labourer

25 Feb 1827

Webb

George

son of   Thomas and Ann Webb Stelling Baker

28 Feb 1827

Cloke

Sarah Elizabeth

daughter of   William and Phillis Cloke Stelling Farmer

06 Mar 1827

Ellen

Rosamond

daughter of   Thomas and Mary Ellen Stelling Labourer

11 Mar 1827

Castle

George

son of   William and Elizabeth Castle Stelling Labourer

08 Apr 1827

Hopkins

John

son of   John and Martha Hopkins Stelling Labourer

15 May 1827

Waters

George

son of   Hannah Waters Extra Parochial
Stelling Minnis
. Baseborn

07 Jun 1827

Fagg

Sladden

son of   Thomas and Sarah Fagg Stelling Farmer

22 Jul 1827

Hopkins or Clark

Thomas

son of   William Hopkins and Mary Clark Stelling Labourer Baseborn /NB:Clark's husband living, transported for life.

27 Jul 1827

Petts

Mary Ann

daughter of   James and Sarah Petts Stelling Labourer

05 Aug 1827

Paye

Eliza

daughter of   James and Harriet Paye Stelling Labourer

07 Aug 1827

Hoile

Mary

daughter of   John and Margaret Hoile Stelling Farmer

30 Sep 1827

Barrows

Jane Eliza

daughter of   Henry and Sophia Barrows Stelling Labourer

17 Oct 1827

Horn

Charles

son of   Thomas and Ann Horn Stelling School Master

17 Oct 1827

Inge

Elizabeth

daughter of   John Cooper Inge and Charlotte Inge Stelling Farmer

04 Nov 1827

Prebble

Margaret

daughter of   Richard and Mary Prebble Extra Parochial
Stelling Minnis
Farmer

04 Nov 1827

Hobday

John

son of   William and Elizabeth Hobday Extra Parochial
Stelling Minnis
Shoemaker

25 Nov 1827

Waters

Ann Maria

daughter of   Elizabeth Waters Stelling . Baseborn

27 Jan 1828

Edbury

Emma

daughter of   Henry and Thomasin Edbury Stelling Servant

24 Feb 1828

Swann

George

son of   Edward and Mary Swan Stelling Farmer

20 Jul 1828

Waters

William

son of   Robert and Sarah Waters Stelling Labourer

27 Jul 1828

Beer

William

son of   Joseph and Hannah Beer Lyminge Labourer

19 Oct 1828

Champion

Hezekiel

son of   Edward and Mary Ann Champion Stelling Labourer

02 Nov 1828

Hopkins

James

son of   William and Mary Hopkins Stelling Labourer

30 Nov 1828

Hunt

Harriet

daughter of   Marsh and Louisa Hunt Stelling Labourer

14 Dec 1828

Paye

Rebecca

daughter of   James and Harriet Paye Stelling Labourer

28 Dec 1828

Sutton

Mary Ann

daughter of   Thomas and Elizabeth Sutton Stelling Labourer

28 Dec 1828

Lowden

George

son of   Charlotte Lowden Stelling . Baseborn

08 Feb 1829

Castle

Phoebe Susanna

daughter of   William and Elizabeth Castle Stelling Labourer

01 Mar 1829

Divers

Caroline

daughter of   Thomas and Sarah Divers Stelling Labourer

05 Apr 1829

Hopkins

Ann Pilcher

daughter of   John and Martha Hopkins Stelling Labourer

05 Apr 1829

Hunt

James

son of   Thomas and Charlotte Hunt Stelling Labourer

05 Apr 1829

Hogben

Maria

daughter of   Edward and Mary Hogben Stelling Labourer

03 May 1829

Rolfe

George

son of   File and Martha Rolfe Stelling Labourer

21 Jun 1829

Collyer

Sarah Ann

daughter of   William and Mary Collyer Stelling Farmer

28 Jun 1829

Webb

Mary Ann

daughter of   Thomas and Ann Webb Stelling Baker

08 Jul 1829

Inge

George Paye

son of   John Cooper Inge and Charlotte Inge Stelling Farmer

09 Aug 1829

Castle

Eliza

daughter of   John and Letitia Castle Stelling Labourer

18 Oct 1829

Barrows

Charles

son of   Henry and Sophia Barrows Stelling Labourer

01 Nov 1829

Pott

Mary

daughter of   Thomas and Mary Pott Extra Parochial
Stelling Minnis
Labourer

01 Nov 1829

Fagg

William Cook

son of   Elizabeth Fagg Extra Parochial
Stelling Minnis
Baseborn

08 Nov 1829

Waters

Mary

daughter of   Robert and Sarah Waters Stelling .

06 Dec 1829

Cloke

Harriet Maria

daughter of   William and Philadelphia Cloke Stelling Labourer

13 Dec 1829

Wood

Mary Ann

daughter of   Christopher and Ruth Wood Stelling Farmer

20 Dec 1829

Petts

George

son of   James and Sarah Petts Stelling Labourer

09 Feb 1830

Burton

John

son of   John and Mary Burton Elmsted Labourer

09 Feb 1830

Burton

Ann

daughter of   John and Mary Burton Elmsted Labourer

09 Feb 1830

Hoile

James

son of   John and Margaret Hoile Stelling Labourer

09 Feb 1830

Hoile

Jemima

daughter of   John and Margaret Hoile Stelling Farmer

24 Feb 1830

Horn

Mary Jane

daughter of   Thomas and Ann Horn Stelling School Master

28 Feb 1830

Hitchcock

Richard

son of   Henry and Elizabeth Hitchcock Stelling Labourer

28 Mar 1830

Prebble

Margaret

daughter of   Richard and Mary Prebble Stelling Miller

25 Apr 1830

Goldfinch

Charlotte

daughter of   James and Albina Goldfinch Stelling Labourer

16 May 1830

Champion

George

son of   Edward and Mary Ann Champion Stelling Labourer

25 Feb 1830

Divers

Sarah Ann

daughter of   Thomas and Sarah Ann Divers Stelling Labourer

26 May 1830

Champion

George

son of   Edward and Mary Ann Champion Stelling Labourer

06 Jun 1830

Fagg

Stoddard

son of   Thomas and Sarah Fagg Stelling Farmer

11 Jul 1830

Hopkins

Edwin

son of   William and Mary Hopkins Stelling Labourer

22 Aug 1830

Cheeseman

Jane

daughter of   Thomas and Rebecca Cheeseman Stelling Labourer

31 Oct 1830

Castle

Sarah Ann

daughter of   William and Elizabeth Castle Stelling Labourer

31 Oct 1830

Divers

Henry Charles

son of   John and Sarah Divers Stelling Labourer

09 Jan 1831

Hopkins

Thomas

son of   John and Martha Hopkins Stelling Labourer

16 Jan 1831

Sutton

Thomas

son of   Thomas and Elizabeth Sutton Stelling Labourer

20 Feb 1831

Beer

Hannah

daughter of   Joseph and Hannah Beer Lyminge Labourer

20 Feb 1831

Paye

Emma Rosina

daughter of   James and Harriet Paye Stelling Labourer

17 Apr 1831

Milsted

Mary Ann

daughter of   John and Sarah Milsted Stelling smith

25 Jun 1831

Hunt

Jane

daughter of   Thomas and Charlotte Hunt Stelling Labourer

10 Jul 1831

Andrews

Humphry

son of   John and Caroline Andrews Stelling Baker

28 Aug 1831

Hunt

Sarah

daughter of   Marsh and Louisa Hunt Stelling Labourer

07 Sep 1831

James

William

son of   William and Sarah James Stelling Labourer

20 Nov 1831

Castle

George

son of   John and Letitia Castle Stelling Labourer

04 Dec 1831

Divers

Charlotte

daughter of   Thomas and Sarah Ann Divers Stelling Labourer

05 Jan 1832

Webb

Charlotte

daughter of   Thomas and Ann Webb Stelling Baker

29 Jan 1832

Whitnall

Ann

daughter of   John and Mary Whitnall Extra Parochial
Stelling Minnis
Labourer

15 Apr 1832

Hitchcock

Thomas

son of   Thomas and Elizabeth Hitchcock Stelling Labourer

06 May 1832

Champion

Sarah

daughter of   Edward and Mary Ann Champion Stelling Labourer

22 May 1832

Horn

Lucy

daughter of   Thomas and Ann Horn Stelling School Master

17 Jun 1832

Hopkins

Mary

daughter of   John and Martha Hopkins Stelling Labourer

05 Aug 1832

Hunt

Emma

daughter of   Thomas and Charlotte Hunt Stelling Labourer

12 Aug 1832

Bartlett

Sarah

daughter of   John and Elizabeth Bartlett Stelling Carpenter

12 Aug 1832

Petts

Margaret Eliza

daughter of   James and Sarah Petts Stelling Labourer

02 Sep 1832

Burton

Francis

son of   John and Mary Burton Stelling Labourer

18 Nov 1832

Castle

Thomasin Eliza

daughter of   Thomas and Elizabeth Castle Stelling Labourer

18 Nov 1832

Andrews

Charlotte Amelia

daughter of   Thomas and Ann Andrews Stelling Labourer

02 Dec 1832

Hawkes

George

son of   George and Mary Hawkes Stelling Labourer

02 Dec 1832

Gillham

Hannah

daughter of   Thomas and Ann Gillham Stelling Labourer

09 Dec 1832

James

Jane

daughter of   William and Sarah James Upper Hardres Labourer

06 Jan 1833

Barrows

Matilda

daughter of   Henry and Sophia Barrows Stelling Labourer

20 Jan 1833

Milsted

Sarah

daughter of   John and Mary Milsted Stelling Blacksmith

17 Feb 1833

Finster?

Sarah

daughter of   William and Mary Finster? Stelling Labourer

17 Mar 1833

Spillett

Amos

son of   William and Mary Spillett Stelling Labourer

14 Apr 1833

Beer

Joseph

son of   Joseph and Hannah Beer Stelling Labourer

21 Apr 1833

Paye

George

son of   James and Harriet Paye Stelling Labourer

21 Apr 1833

Jordan

Caroline

daughter of   Thomas and Hester Jordan . Tramps

12 May 1833

Hopkins

Albinia

daughter of   William and Mary Hopkins Stelling Labourer

09 Jun 1833

Cheeseman

Mary Helen

daughter of   Thomas and Rebecca Cheeseman Stelling Labourer

14 Jul 1833

Waters

Mary Ann

daughter of   Henry and Hesther Waters Stelling Labourer

11Aug 1833

Wood

Sarah

daughter of   Christopher and Ruth Wood Stelling Labourer

18 Aug 1833

Gibson

Hobday

son of   John and Ann Gibson Stelling Labourer

01 Sep 1833

Champion

Thomas

son of   Edward and Mary Ann Champion Stelling Labourer

15 Oct 1833

Bartlett

Jemima

daughter of   John and Elizabeth Bartlett Stelling Carpenter

27 Oct 1833

Whitnall

Sarah Ann

daughter of   John and Mary Whitnall Stelling Labourer

19 Jan 1834

Webb

Job

son of   Thomas and Ann Webb Stelling Baker

09 Feb 1834

Pott

Harriet

daughter of   Thomas and Mary Pott Stelling Labourer

25 May 1834

Andrews

Thomas

son of   Thomas and Ann Andrews Stelling Labourer

25 May 1834

Burton

Sophia

daughter of   John and Mary Burton Stelling Labourer

06 Jul 1834

Edbury

Martha

daughter of   Henry and Thomasin Edbury Stelling Servant

27 Jul 1834

Castle

William

son of   William and Elizabeth Castle Stelling Labourer

11 Jan 1835

Petts

Priscilla

daughter of   James and Sarah Petts Stelling Labourer

22 Feb 1835

Waters

Ann

daughter of   James and Charlotte Waters Stelling Labourer

29 Mar 1835

Milsted

Thomas

son of   John and Mary Milsted Stelling Blacksmith

26 Apr 1835

Beer

Thomas

son of   Joseph and Hannah Beer Lyminge Labourer

10 May 1835

Castle

Charlotte

daughter of   John and Letitia Castle Stelling Labourer

10 May 1835

Westfield

Elizabeth Mary Ann

daughter of   Robert and Mary Ann Westfield Stelling Farmer

24 May 1835

Spillett

Ann

daughter of   William and Mary Spillett Stelling Labourer

14 Jun 1835

Cloke

Albert Snelling

son of   William and Emma Cloke Stelling Shoemaker

28 Jun 1835

Divers

Mary

daughter of   Thomas and Sarah Divers Stelling Labourer

05 Jul 1835

Brazier

Margaret

daughter of   Robert and Rebecca Brazier Stelling Labourer

19 Jul 1835

Fisher

William

son of   John and Sarah Fisher Stelling Labourer

11 Oct 1835

Castle

Thomas

son of   John and Jane Castle Stelling Labourer

18 Oct 1835

Gammon

George

son of   George and Sophia Gammon Stelling Farmer

08 Nov 1835

Divers

William Charles

son of   William and Mary Ann Divers Stelling Labourer

08 Nov 1835

Stupples

Mary

daughter of   Thomas and Ann Stupples Stelling Labourer

08 Nov 1835

Young

William

son of   John and Mary Young Stelling Labourer

15 Nov 1835

Sutton

Sarah

daughter of   Thomas and Elizabeth Sutton Stelling Labourer

17 Jan 1836

Whitnall

Mary Frances

daughter of   John and Mary Whitnall Extra Parochial
Stelling Minnis
Labourer

17 Jan 1836

Paye

William Thomas

son of   James and Harriet Paye Stelling Labourer

07 Feb 1836

Gibson

Elizabeth Ann

daughter of   John and Ann Gibson Stelling Labourer

06 Mar 1836

Potts

Emily

daughter of   Thomas and Mary Potts Extra Parochial
Stelling Minnis
Labourer

01 May 1836

Brazier

Emma

daughter of   Emma Brazier Stelling . Baseborn

19 Jun 1836

Philpott

Susannah

daughter of   Thomas and Sarah Philpott Stelling Labourer

10 Jul 1836

Castle

Ann

daughter of   John and Letitia Castle Stelling Labourer

24 Jul 1836

Castle

Henry

son of   William and Elizabeth Castle Stelling Labourer

31 Jul 1836

Wanstall

Robert

son of   George and Eliza Wanstall Stelling Labourer

14 aug 1836

Cheeseman

Elizabeth Ann

daughter of   Thomas and Rebecca Cheeseman Stelling Labourer

11 Sep 1836

Rainer

Edward

son of   Thomas and Henrietta Rainer Stelling Labourer

23 Sep 1836

Gibson

Alfred

son of   Mary Gibson Stelling . Baseborn

26 Feb 1837

Divers

Mary Ann

daughter of   John and Mary Divers Stelling Labourer

26 Feb 1837

Beak

Ann

daughter of   Henry and Frances Beak Stelling Labourer

26 Feb 1837

Dunphteridge?

John

son of   Thomas and Rebecca Dunphteridge? Stelling Labourer

26 Feb 1837

Wood

George

son of   Christopher and Ruth Wood Stelling Labourer

25 Apr 1837

Champion

Emma Caroline

daughter of   Edward and Mary Ann Champion Stelling Labourer

25 Apr 1837

Mills

Stephen

son of   William and Jane Mills Stelling Labourer

28 May 1837

Divers

Ann

daughter of   William and Mary Ann Divers Stelling Labourer

11 Jun 1837

Hopkins

Richard

son of   John and Martha Hopkins Stelling Labourer

23 Jul 1837

Westfield

Margaret

daughter of   Robert and Mary Ann Westfield Stelling maltman

27 Aug 1837

Andrews

Ambrose

son of   Thomas and Ann Andrews Stelling Labourer

27 Aug 1837

Sutton

Maria

daughter of   Thomas and Elizabeth Sutton Stelling Labourer

10 Sep 1837

Cloke

Eleanor Ann

daughter of   William and Emma Cloke Stelling Shoemaker

13 Sep 1837

Gammon

William

son of   George and Sophia Gammon Stelling Labourer

20 Oct 1837

Barrows

Alfred

son of   Henry and Sophia Barrows Stelling Labourer

10 Dec 1837

Austen

William

son of   John and Mary Ann Austen Stelling Labourer

06 Mar 838

Whitnall

Thomas

son of   John and Mary Whitnall Extra Parochial
Stelling Minnis
Labourer

25 Mar 1838

Potts

Thomas William Crouch

son of   Thomas and Mary Potts Extra Parochial
Stelling Minnis
Labourer

01 Apr 1838

Brazier

Emily Jane

daughter of   Robert and Rebecca Brazier Stelling Labourer

20 May 1838

Stupples

Thomas

son of   Thomas and Mary Stupples Stelling Labourer

20 May 1838

Gibson

Elizabeth Ann

daughter of   John and Ann Gibson Stelling Labourer

17 Jun 1838

Gibson

Harriet

daughter of   Stephen and Mary Gibson Stelling Labourer

16 Jul 1838

Griggs

Ellen

daughter of   John and Frances Griggs Stelling School Master

22 Jul 1838

Petts

Martha

daughter of   James and Sarah Petts Stelling Labourer

12 Aug 1838

Featherstone

Samuel

son of   Thomas and Elizabeth Featherstone Stelling Labourer

19 Aug 1838

Castle

Amelia

daughter of   William and Elizabeth Castle Stelling Labourer

19 Aug 1838

Castle

James

son of   John and Letitia Castle Stelling Labourer

26 Aug 1838

Mills

Mary Ann

daughter of   William and Jane Mills Stelling Labourer

09 Sep 1838

Wanstall

George

son of   George and Eliza Wanstall Stelling Labourer

09 Sep 1838

Divers

Elizabeth Twoortle

daughter of   Thomas and Sarah Divers Stelling Labourer

21 Oct 1838

Harvey

Thomas

son of   Richard and Maria Harvey Extra Parochial
Stelling Minnis
Labourer

24 Nov 1838

Divers

George

son of   William and Mary Ann Divers Stelling Labourer

09 Dec 1838

Marsh

Sophia

daughter of   Thomas and Matilda Marsh Stelling Farmer

03 Feb 1839

Ellen

Thomas

son of   Joseph and Mary Ellen Stelling Labourer

28 Apr 1839

Hopkins

Grace

daughter of   John and Martha Hopkins Stelling Labourer

09 Jun 1839

Champion

Joseph

son of   Edward and Mary Ann Champion Extra Parochial
Stelling Minnis
Labourer

14 Jul 1839

Ford

Edward

son of   William and Charlotte Ford Stelling Labourer

11 Aug 1839

Burton

Susannah

daughter of   John and Mary Burton Upper Hardres Labourer

08 Sep 1839

Beak

Emma

daughter of   Henry Beak and Frances Waters Beak Stelling Labourer

24 Oct 1839

Cheeseman

George

son of   Thomas and Rebecca Cheeseman Stelling Minnis Labourer

10 Nov 1839

Cloke

Ann

daughter of   John and Caroline Cloke Stelling Labourer

08 Dec 1839

Fitch

Mary Jane

daughter of   John and Mary Ann Fitch Stelling Farmer

23 Feb 1840

Sutton

Helen

daughter of   Thomas and Sarah Sutton Stelling Farmer

23 Feb 1840

Smith

Jane

daughter of   William and Jane Smith Stelling Labourer

08 Mar 1840

Westfield

Robert

son of   Robert and Mary Ann Westfield Stelling Farmer

22 Mar 1840

Divers

Thomas

son of   William and Mary Ann Divers Stelling Labourer

03 May 1840

Cloke

William

son of   William and Emma Cloke Stelling Cordwainer

17 May 1840

Austen

Ann

daughter of   John and Mary Ann Austen Stelling Labourer

31 May 840

Andrews

John

son of   Thomas and Ann Andrews Stelling Labourer

31 May 1840

Hunt

Mary Ann

daughter of   Charlotte Hunt Stelling . Baseborn

25 Oct 1840

Castle

Mary Ann

daughter of   James and Elizabeth Castle Stelling Shoemaker

01 Nov 1840

Rumbold

John Woodland

son of   Thomas and Elizabeth Rumbold Extra Parochial
Stelling Minnis
Labourer

08 Nov 1840

Potts

Emily Hannah

daughter of   Thomas and Mary Potts Extra Parochial
Stelling Minnis
Labourer

14 Feb 1841

Ford

Mary

daughter of   Richard Hogben Ford and Elizabeth Ford Extra Parochial
Stelling Minnis
Bricklayer

21 Feb 1841

Harvey

Emma

daughter of   Richard and Maria Harvey Stelling Labourer

21 Feb 1841

Champion

Ann Maria

daughter of   Edward and Mary Ann Champion Extra Parochial
Stelling Minnis
Labourer

19 Sep 1841

Sutton

Thomas Masted

son of   Thomas and Sarah Sutton Stelling Farmer

03 Oct 1841

Waters

Sarah Rosanna

daughter of   Henry and Hesther Waters Stelling Labourer

31 Oct 1841

Mills

William

son of   William and Jane Mills Stelling Labourer

28 Nov 1841

Burton

William

son of   John and Mary Burton Stelling Labourer

19 Dec 1841

Divers

Emma

daughter of   Thomas and Sarah Divers Stelling Labourer

20 Feb 1842

Castle

Jane

daughter of   Daniel and Maria Castle Stelling Labourer

06 Mar 1842

Hopkins

Martha

daughter of   John and Martha Hopkins Stelling Labourer

10 Apr 1642

Andrews

James

son of   Thomas and Ann Andrews Stelling Labourer

10 Apr 1642

Castle

Jane Elizabeth

daughter of   William and Elizabeth Castle Stelling Labourer

29 May 1642

Divers

Edward

son of   William and Mary Ann Divers Stelling Labourer

09 Jun 1642

Austen

George

son of   John and Mary Austen Stelling Labourer

26 Jun 1642

Goodman

William

son of   Thomas and Elizabeth Goodman Stelling Labourer

21 Aug 1642

Cloke

Emma

daughter of   William and Emma Cloke Stelling Cordwainer

21 Sep 1642

Hobday

William

son of   William and Elizabeth Hobday Canterbury Cordwainer

25 Sep 1642

Marsh

Thomas Henry

son of   Thomas and Matilda Marsh Stelling publican

02 Oct 1842

Stupples

James

son of   Thomas and Mary Ann Stupples Stelling Labourer

20 Nov 1842

Ford

Hannah

daughter of   Richard and Elizabeth Ford Extra Parochial
Stelling Minnis
Bricklayer

20 Nov 1842

Griggs

Mary Ann

daughter of   John and Frances Griggs Stelling School Master

05 Mar 1843

Whitnall

John

son of   John and Mary Ann Whitnail Stelling Labourer

12 Mar 1843

Champion

Ellen

daughter of   Edward and Mary Ann Champion Stelling Labourer

23 Jul 1843

Mills

Emma

daughter of   William and Jane Mills Stelling Labourer

06 Aug 1843

Harvey

Richard

son of   Richard and Maria Harvey Stelling Labourer

06 Aug 1843

Divers

Jane

daughter of   Thomas and Sarah Divers Stelling Labourer

03 Sep 1843

Ratcliff
or Bushle

William Henry

son of   Mary Ann Bushle Stelling . Baseborn

12 Nov 1843

Castle

Cephas

son of   Edward and Harriet Castle Stelling Labourer

04 Feb 1844

Ford

Mary Ann

daughter of   Henry and Elizabeth Ford Stelling Labourer

25 Feb 1844

Knott

Mary Ann

daughter of   Henry and Mary Knott Stelling Labourer

17Mar 1844

Milsted

John Mummery

son of   John and Mary Milsted Stelling Blacksmith

31 Mar 1844

Wanstall

Henry

son of   George and Eliza Wanstall Stelling Labourer

14 Apr 1844

Scott

James

son of   Robert and Mary Scott Stelling Labourer

26 May 1844

Hopkins

Jane

daughter of   John and Martha Hopkins Stelling Labourer

23 Jun 1844

Castle

James

son of   William and Elizabeth Castle Stelling Labourer

23 Jun 1844

Marsh

Jane Frances

daughter of   Ann Marsh Stelling . Baseborn

22 Sep 1844

Croucher

Simon Peter

son of   Stephen and Ann Croucher Stelling Labourer

24 Nov 1844

Divers

James

son of   William and Mary Ann Divers Stelling Labourer

24 Nov 1844

Austen

Henry

son of   John and Mary Ann Austen Stelling Labourer

01 Dec 1844

Cloke

Ellen

daughter of   William and Emma Cloke Stelling Cordwainer

19 Jan 1845

Griggs

Emily

daughter of   John and Ann Griggs Stelling School Master

19 Jan 1845

Austen

Emma

daughter of   Lucy Austen Stelling . Baseborn

09 Mar 1845

Fagg

Emily

daughter of   William and Sarah Fagg Stelling Labourer

11 Apr 1845

Newport
or Fagg

John

son of   Rachel Fagg Stelling . Baseborn

04 May 1845

Westfield

James

son of   Robert and Mary Ann Westfield Stelling Farmer

29 Jun 1845

Castle

Hannah

daughter of   James and Elizabeth Castle Stelling Cordwainer

07 Sep 1845

Harvey

Adelaine

daughter of   Richard and Maria Harvey Extra Parochial
Stelling Minnis
Labourer

26 Oct 1845

Sutton

Mary Ann

daughter of   Thomas and Sarah Sutton Stelling Farmer

26 Oct 1845

Champion

Mary Maria

daughter of   Edward and Mary Ann Champion Extra Parochial
Stelling Minnis
Labourer

02 Nov 1845

Hopkins
or Ford

Elizabeth

daughter of   Richard Hopkins and Elizabeth Foord Extra Parochial
Stelling Minnis
Mason Baseborn

26 Apr 1846

Gibson

Hannah

daughter of   John and Ann Gibson Stelling Labourer

31 May 1846

Griggs

William

son of   John and Frances Griggs Stelling School Master

07 Jun 1846

Castle

Edward George

son of   Edward and Harriet Castle Stelling Labourer

29 Nov 1846

Paye

Naomi Emily

daughter of   Eliza Paye Stelling . Baseborn

17 Jan 1847

Burton

Jane Elizabeth

daughter of   John and Mary Burton Upper Hardres Labourer

14 Mar 1847

Paye

Charles

son of   John and Hannah Paye Stelling Labourer

21 Mar 1847

Daniels

Thomas

son of   Thomas and Martha Jane Daniels Stelling Blacksmith

09 May 1847

Andrews

Marie

daughter of   Thomas and Ann Andrews Stelling Labourer

16 May 1847

Wood

John

son of   William and Mary Wood Stelling Labourer

16 May 1847

Hopkins

William

son of   John and Eliza Hopkins Stelling Labourer

25 May 1847

Hopkins

Elizabeth

daughter of   John and Martha Hopkins Stelling Labourer

20 Jun 1847

Ford

Henry

son of   Henry and Eliza Foord Stelling Labourer

04 Jul 1847

Cloke

Harriet Maria

daughter of   William and Emma Cloke Lyminge Shoemaker

05 Mar 1848

Knott

William

son of   Henry and Mary Knott Extra Parochial
Stelling Minnis
Labourer

12 Mar 1848

Castle

Henrietta

daughter of   James and Elizabeth Castle Stelling Shoemaker

02 Apr 1848

Fisher

Elizabeth Collard

daughter of   William and Mary Fisher Stelling Labourer

23 Apr 848

Thorn

Emily

daughter of   Thomas and Harriet Thorn Stelling School Master

21 May 1848

Castle

Elizabeth Jane

daughter of   Phoebe Castle Stelling . Baseborn

23 Jun 1848

Foord

John

son of   William and Charlotte Ford Stelling Labourer

23 Jul 1848

Petts

James Lindted

son of   William and Marie Petts Stelling Labourer

13 Aug 1848

Stupples

William

son of   Thomas and Ann Stupples Stelling Labourer

24 Sep 1848

Stupples
or Barrows

Sarah

daughter of   Eliza Barrows Stelling labourers daughter Baseborn

22 Oct 1848

Sutton

George

son of   Mary Sutton Stelling . Baseborn

29 Oct 1848

Wood

William

son of   William and Mary Ann Wood Stelling Labourer

31 Dec 1848

Castle

Henry

son of   Edward and Harriet Castle Stelling Labourer

18 Feb 1849

Hopkins

Mary

daughter of   John and Eliza Hopkins Stelling Labourer

25 Mar 1849

Stupples

Stephen

son of   George and Sarah Stupples Stelling Labourer

25 Mar 1849

Clayson

Sarah Ann

daughter of   Marsh and Charlotte Clayson Stelling Labourer

03 Jun 1849

Ford

Henry

son of   Henry and Eliza Foord Stelling Labourer

03 Jun 1849

Burton

John

son of   John and Mary Burton Stelling Labourer

17 Jun 1849

Champion

Rosa

daughter of   Edward and Sarah Ann Champion Extra Parochial
Stelling Minnis
Labourer

18 Nov 1849

Hopkins

William

son of   John and Martha Hopkins Stelling Labourer

16 Dec 1849

Wanstall

Martha Elizabeth

daughter of   George and Eliza Wanstall Stelling Labourer

13 Jan 1850

Cheeseman

Jane Esther

daughter of   Jane Cheeseman Stelling . Baseborn

23 Jan 1850

Bartlett

Frederick Gambrill

son of   George and Emma Bartlett Stelling Farmer

27 Jan 1850

Wood

Sarah Jane

daughter of   Marsh and Sarah Wood Stelling Farmer

24 Mar 1850

Belsey

Mary Ann

daughter of   Bromley Bass and Jane Belsey Stelling Farmer

21 Apr 1850

Paye

Daniel James

son of   Rebecca Paye Stelling . Baseborn

19 May 1850

Sims

Edward

son of   William and Emily Sims Extra Parochial
Stelling Minnis
Labourer

09 Jun 1850

Stupples

William

son of   Henry and Eliza Stupples Stelling Labourer

21 Jul 1850

Ford

Miriam

daughter of   William and Sarah Ford Stelling Labourer

28 Jul 1850

Boughton

Jane

daughter of   Daniel and Charlotte Boughton Stelling Labourer

29 Dec 1850

Clayson

William

son of   Marsh and Charlotte Clayson Stelling Labourer

01 Jan 1851

Bartlett

Laura Jane

daughter of   George and Emma Bartlett Stelling Farmer

09 Feb 1851

Daniels

Jane

daughter of   Thomas and Mary Daniels Stelling Blacksmith

15 Feb 1851

Petts

Frederick

son of   William and Maria Petts Stelling Labourer

02 Mar 1851

Hopkins

Alfred

son of   John and Eliza Hopkins Stelling Labourer

07 Mar 1851

Richardson

Ruth

daughter of   bb Francis Richardson Stelling or Canterbury Miller

27 Apr 1851

Barrows

James

son of   James and Hannah Matilda Barrows Stelling Labourer

04 May 1851

Stupples

Anne Maria

daughter of   George and Sarah Stupples Stelling Farmer

30 Nov 1851

Belsey

Elizabeth Caroline

daughter of   Bromley Bass and Jane Belsey Stelling Farmer

07 Dec 1851

Newport

Ellen

daughter of   James and Sarah Newport Stelling Labourer

26 Dec 1851

Stupples

Matilda

daughter of   Henry and Eliza Stupples Stelling Labourer

27 Jul 1851

Wood

Ann

daughter of   William and Mary Wood Stelling Labourer

29 Feb 1852

Champion

Edmund

son of   Edward and Ann Champion Extra Parochial
Stelling Minnis
Labourer

23 May 1852

Castle

Stephen

son of   Daniel and Elizabeth Castle Stelling Labourer

06 Jun 1852

Wood

John

son of   John and Jane Wood Stelling Labourer

21 Jun 1852

Hopkins

James

son of   John and Martha Hopkins Stelling Labourer

28 Apr 1853

Wood

George

son of   James and Mary Ann Wood Stelling Farmer

17 May 1853

Newin

Thomas James

son of   James and Elizabeth Newin Stelling Labourer

05 Jun 1853

Wood

Sarah Jane

daughter of   John and Jane Wood Stelling Labourer

05 Jun 1853

Stupples

Frederick

son of   Henry and Eliza Stupples Stelling Labourer

04 Sep 1853

Belsey

Thomas

son of   Bromley Bass and Jane Belsey Stelling Farmer

27 Nov 1853

Stupples

Mary Ann

daughter of   George and Sarah Stupples Stelling Labourer

11 Dec 1853

File

Stephen Kingsford

son of   Stephen and Louisa File Stelling Labourer

29 Jan 1854

Fisher

Thomas

son of   Robert and Maria Ficher Stelling Labourer

02 Jul 1854

Newing

James

son of   James and Elizabeth Newing Stelling Labourer

02 Jul 1854

Champion

Albert

son of   Edward and Mary Ann Champion Stelling Labourer

06 Aug 1854

Wood

Marsh James

son of   Marsh and Sarah Wood Stelling Farmer

26 Mar 1855

Wood

James

son of   John and Jane Wood Stelling Labourer

06 Apr 1855

Stupples

George Henry

son of   John and Jemima Stupples Stelling Farmer

29 Apr 1855

Clayson

Jane

daughter of   William Mark and Emma Clayson Stelling Labourer

20 May 1855

Stupples

Alfred

son of   Henry and Eliza Stupples Stelling Labourer

10 Jun 1855

Stupples

Emily

daughter of   George and Sarah Stupples Stelling .

02 Sep 1855

Hopkins

Eliza

daughter of   John and Eliza Hopkins Stelling Labourer

09 Sep 1855

Belsey

John Wood

son of   Bromley Bass and Jane Belsey Stelling Farmer

04 Nov 1855

Castle

William

son of   Cephas and Frances Castle Stelling Labourer

25 Nov 1855

Ruck

Anne

daughter of   June and Maria Ruck Stelling Labourer

03 Feb 1856

Castle

Emma

daughter of   James and Elizabeth Castle Stelling Cordwainer

02 Mar 1856

Wood

Mary Anne

daughter of   William and Mary Ann Wood Stelling Farmer

02 Mar 1856

Fisher

Anne Elizabeth

daughter of   Robert and Maria Fisher Stelling Labourer

04 May 1856

Marsh

Thomas

son of   William and Hannah Marsh Extra Parochial
Stelling Minnis
Labourer

18 May 1856

Kemp

Thomas

son of   Susannah Kemp Stelling Labourer Baseborn

25 May 1856

Stupple

Eleanor Harriet

daughter of   Thomas and Ann Stupple Stelling Labourer

25 May 1856

Ford

Henry

son of   William and Charlotte Ford Stelling Labourer

13 Jul 1856

Newing

Mary Ann

daughter of   James and Elizabeth Newing Stelling Labourer

02 Nov 1856

File

Thomas Edward

son of   Stephen and Louisa File Stelling Farmer

02 Mar 1857

Wood

Ruth Frances

daughter of   Marsh and Sarah Wood Stelling Farmer

03 May 1857

Champion

Lydia

daughter of   Edward and Mary Ann Champion Stelling Farmer

31 May 1857

Wood

Emily

daughter of   James and Mary Wood Stelling Farmer

14 Jun 1857

Tedham

Mary Jane

daughter of   George and Mary Ann Tedham Stelling Labourer

12 Jul 1857

Newport

Henry Noble

son of   James and Sarah Newport Stelling Cordwainer

16 Aug 1857

Stupples

Matilda

daughter of   George and Sarah Stupples Stelling Farmer

26 Aug 1857

Ruck

Henry

son of   James and Maria Ruck Stelling Labourer

07 Oct 1857

Champion

Hezekiah

son of   George and Matilda Champion Stelling Labourer

25 Oct 1857

Stupples

Mary Ann

daughter of   John and Jemima Stupples Stelling Farmer

25 Oct 1857

Gammon

Hannah

daughter of   George and Mary Gammon Stelling Farmer

06 Dec 1857

Clayson

James

son of   William Mark and Emma Clayson Stelling Labourer

03 Jan 1858

Wood

Jane

daughter of   William and Mary Ann Wood Stelling Farmer

06 Jan 1858

Crouch

John

son of   John and Jane Crouch Stelling Miller

17 Apr 1858

Hopkins

Thomas

son of   John and Eliza Hopkins Stelling Labourer

16 May 1858

Wood

Marshall

son of   Thomas and Emma Wood Stelling Labourer

20 May 1858

Philpott

William

son of   William Curd and Hesther Philpott Stelling Farmer

18 Jul 1858

Fisher

Henry

son of   Robert and Maria Fisher Stelling Labourer

01 Aug 1858

Wood

Eliza Annie

daughter of   William and Mary Ann Wood Stelling Labourer

19 Dec 1858

Belsey

Isaac

son of   Bromley Bass and Jane Belsey Stelling Farmer

27 Jul 1859

Bartlett

Lucy ElizabethAdams

daughter of   George and Emma Bartlett Stelling Farmer

04 Sep 1859

Gammon

Rosa

daughter of   George and Mary Gammon Stelling Farmer

18 Dec 1859

Stupples

Harriet

daughter of   George and Sarah Stupples Stelling Farmer

21 Sep 1859

crouch

Jane

daughter of   John and Jane Crouch Stelling Miller

19 Feb 1860

Wood

Harriet Alice

daughter of   Marsh and Sarah Wood Stelling Farmer

21 Mar 1860

Stupples

Martha

daughter of   John and Jemima Stupples Stelling Farmer

08 apr 1860

Fisher

Jane

daughter of   Robert and Maria Fisher Stelling Labourer

24 Jun 1860

Mills

Jane

daughter of   Emily Mills Stelling . Baseborn

29 Aug 1860

Knott

Emma

daughter of   Henry and Mary Knott Extra Parochial
Stelling Minnis
Labourer

09 Sep 1860

Wood

Emma

daughter of   William and Mary Ann Wood Boughton under Blean Farmer

11 Nov 1860

Champion

Elizabeth

daughter of   Hezekiah and Mary Champion Stelling Labourer

06 Dec 1860

Cook

Marshall

son of   Marshall and Harriet Cook Stelling Cordwainer

26 Jan 1861

Bartlett

Frank Gibbs

son of   George and Emma Bartlett Stelling Farmer

26 Jan 1861

Bartlett

Edwin William

son of   George and Emma Bartlett Stelling Farmer

07 Apr 1861

Hopkins

James

son of   John and Eliza Hopkins Stelling Labourer

30 Jun 1861

Attwood
or Jennings

Sarah Ann

daughter of   John Jennings and Mary Attwood Stelling Farmer

30 Jun 1861

Newing

William

son of   James and Elizabeth Newing Stelling Labourer

15 Sep 1861

Cramp

Elizabeth Ann

daughter of   Daniel and Mary Ann Cramp Stelling Labourer

17 Nov 1861

Beer

Harriet

daughter of   Thomas and Frances Beer Stelling Labourer

20 Mar 1862

Sharp

Arthur George

son of   John and Rebecca Sharp Stelling Labourer

01 Apr 1862

Stupples

George Frederick

son of   George and Sarah Stupples Stelling Farmer

03 May 1862

Hopkins

Richard

son of   Richard and Christina Hopkins Stelling Labourer

04 May 1862

Castle

Harriet

daughter of   James and Elizabeth Castle Stelling Cordwainer

27 Jul 1862

Champion

Mary Ann

daughter of   Hezekiah and Mary Champion Stelling Labourer

21 Sep 1862

Tedham

Mary Ann

daughter of   George and Mary Tedham Stelling Labourer

14 Jun 1863

Belsey

Laura Jane

daughter of   Bromley Bass and Jane Belsey Stelling Farmer

21 Jun 1863

Kay

Martha Jane

daughter of   William and Martha Kay Stelling Cordwainer

01 Jul 1863

Hopkins

Adeline

daughter of   John and Eliza Hopkins Stelling Labourer

19 Jul 1863

Still

George

son of   George and Sarah Ann Still Stelling Bailiff

03 Apr 1864

Champion

Emily

daughter of   Hezekiah and Mary Champion Stelling Labourer

03 Apr 1864

Wood

Thomas

son of   William and Mary Ann Wood Stelling Labourer

10 Jul 1864

Clayson

Thomas

son of   William Marsh and Emma Clayson Stelling Labourer

04 Sep 1864

Richardson

Elizabeth Charlotte

daughter of   Alfred George and Mary Ann Richardson Stelling Labourer

20 Aug 1865

Russell

James William

son of   John and Matilda Russell Stelling Labourer

21 Jan 1866

Champion

Emma

daughter of   Hezekiah and Mary Champion Stelling Labourer

06 May 1866

Wood

Sarah

daughter of   William and Mary Ann Wood Stelling Labourer

20 May 1866

Still

Esther

daughter of   George and Sarah Ann Still Stelling bailiff

24 Jun 1866

Clayson

Emma

daughter of   William Marsh and Emma Clayson Stelling Labourer

10 Nov 1867

Champion

Jane

daughter of   Hezekiah and Mary Champion Stelling Labourer

10 May 1868

Daniels

Alfred Dilnot

son of   John and Emma Daniels Stelling Farmer

21 Mar 1869

Kemp

Jane Elizabeth

daughter of   John and Eliza Kemp Stelling Labourer

11 Apr 1869

Wood

George

son of   William and Mary Ann Wood Stelling Labourer

04 Jul 1869

Daniels

Emily

daughter of   John and Emma Daniels Stelling Farmer

01 Aug 1869

Divers

Ann Maria

daughter of   Frederick and ann Maria Divers Stelling Labourer

16 Jan 1870

Baker

Naomi Jane

daughter of   James and Naomi Baker Stelling Labourer

04 Feb 1870

Finn

Anna Sarah Maria

daughter of   George and Emily Finn Stelling Farmer

24 Feb 1870

Boughton

John Norris

son of   George and Ann Maria Boughton Stelling Minnis Bricklayer

27 Feb 1870

Baker

Alfred

son of   James and Ann Baker Stelling Minnis Labourer

27 Feb 1870

Baker

George

son of   James and Ann Baker Stelling Minnis Labourer

30 Mar 1870

Hopkins

Elizabeth

daughter of   Thomas and Elizabeth Hopkins Elmsted Labourer

10 Apr 1870

Pemble

Edward

son of   John and Emma Pemble Stelling Carpenter

19 Apr 1870

Elvey

John Samuel

son of   John and Emily Elvey Stelling Labourer

02 May 1870

Waters

Mary Ann

daughter of   Robert and Maria Waters Herne Hill Labourer

19 Jun 1870

Bartlett

John Henry

son of   John and Harriet Bartlett Elmsted Miller

22 Jan 1871

Feakins

Richard Henry

son of   Richard and Jemima Feakins Stelling Labourer

26 Mar 1871

Daniels

Emma

daughter of   Alfred and Sarah Daniels Stelling Farmer

26 Mar 1871

Vidler

Edwin

son of   George and Dorcas Vidler Stelling Labourer

26 Mar 1871

Vidler

Albertine

daughter of   George and Dorcas Vidler Stelling Labourer

23 Apr 1871

Baker

Maria

daughter of   James and Naomi Baker Stelling Labourer

11 Jun 1871

Divers

Minnie

daughter of   Frederick Austen and Ann Maria Divers Stelling Labourer

18 Jun 1871

Bartlett

Thomas

son of   John and Harriet Bartlett Elmsted Miller

11 Feb 1872

Waters

Annie Maria

daughter of   Thomas and Harriet Elizabeth Waters Stelling Minnis Bricklayer

05 Mar 1872

Daniels

Charlotte

daughter of   John Dilnot and Emma Daniels Stelling Farmer

16 Jun 1872

Monkton

Albert

son of   Ambrose Gibson Monkton and Emily Monkton Stelling Farmer

01 Dec 1872

Vidler

Aguila

son of   George and Dorcas Vidler Stelling Labourer

09 Feb 1873

Stupples

Edwin James

son of   James and Elizabeth Maria Stupples Stelling Labourer

09 Feb 1873

Taylor

James Edward George

son of   George and Dorcas Taylor Stelling Labourer

29 Apr 1873

Knott

Francis

son of   Thomas and Alice Knott Stelling Labourer

19 Oct 1873

Baker

James

son of   James and Naomi Baker Stelling Labourer

02 Nov 1873

Daniels

Clare

daughter of   John and Emma Daniels Stelling Farmer

11 Jan 1874

Chandler

John Edward

son of   Thomas and Martha Eleanor Chandler Stelling School Master

08 Mar 1874

Bartlett

Henry

son of   John and Harriet Bartlett Stelling Miller

07 Feb 1875

?

Emily Rose

daughter of   Andrew Gibbon Mon..ton and Emily Mon..ton Stelling Farmer

15 May 1875

Mcgeregle

Margaret Anne

daughter of   streton? And Elizabeth Thickell Stelling Farmer

11 Jul 1875

Fisher

Alice Alexandra

daughter of   George and Mary Ann Fisher Stelling Labourer

22 Aug 1875

Stuart

Kate

daughter of   Keaton and Clara Stuart Shepherds Bush London Gentleman

22 Aug 1875

Bailey

William

son of   James and Naomi Baker Stelling Labourer

26 Dec 1875

Simms

Ann

daughter of   Walter and Louise Simms Stelling Minnis Labourer

27 Dec 1875

Fisher

Minnie Jane

daughter of   Robert and Maria Fisher Stelling Labourer

19 Mar 1876

Stupples

Harriet Elizabeth

daughter of   James and Elizabeth Maria Stupples Stelling Labourer

30 Mar 1876

Daniels

Ellen Louise

daughter of   Alfred and Sarah Ann Daniels Stelling Minnis Farmer

11 Jun 1876

Chandler

Frederick James Walter

son of   Thomas and Martha Eleanor Chandler Stelling School Master

18 Feb 1877

Quested

Arthur Charles

son of   George William and Ellen Quested Stelling Labourer

27 May 1877

Baker

Elizabeth

daughter of   James and Naomi Baker Stelling Labourer

06 Oct 1877

Champion

Mary

daughter of   James and Jane Champion Stelling Labourer

28 Oct 1877

Hopkins

George William

son of   James and Mary Jane Hopkins Stelling Labourer

28 Oct 1877

Hopkins

Edward

son of   Thomas and Elizabeth Hopkins Stelling Labourer

28 Oct 1877

Milsted

Emily

daughter of   John M and Anna Maria Milsted Stelling Farmer

28 Oct 1877

Milsted

Thomas

son of   John M and Anna Maria Milsted Stelling Farmer

28 Oct 1877

Milsted

Edith Mary

daughter of   John M and Anna Maria Milsted Stelling Farmer

28 Oct 1877

Milsted

George

son of   John M and Anna Maria Milsted Stelling Farmer

25 Nov 1877

Goldup

Arthur Henry

son of   Henry ... And Mary Elizabeth Goldup Upper Hardres Labourer

06 Jan 1878

Castle

Francis

son of   Francis and Emma? Elizabeth Castle Stelling Labourer

04 Apr 1878

Ede

Rose

daughter of   Alfred and Julia Ede Stelling Game Keeper

04 Aug 1878

Stupples

Edith Mary

daughter of   James and Elizabeth Maria Stupples Stelling Labourer

18 Aug 1878

Marshall

Kate Adelaide

daughter of   Frank and Mary Jane Marshall Stelling shopkeeper

29 Sep 1878

Beer

George

son of   Thomas and Jane Mary Beer Stelling Labourer

05 Jan 1879

Hopkins

Martha Pilcher

daughter of   James and Mary Jane Hopkins Stelling Labourer

16 Mar 1879

Hopkins

Kate

daughter of   Thomas and Elizabeth Hopkins Stelling Labourer

25 May 1879

Quested

Rhoda Beatrice

daughter of   George William and Ellen Quested Stelling Labourer

30 May 1879

Beer

Thomas

son of   Thomas and Mary Jane Beer Stelling Labourer

11 Jun 1879

Johnson

Charles Alfred

son of   Alfred Dilnot and Anne Johnson Stelling

03 Aug 1879

Daniels

Walter Alfred

son of   Alfred and Alice Daniels Stelling Labourer

07 Dec 1879

Marshall

Ellen Constance

daughter of   Frank and Jane Mary Marshall Stelling Minnis Corn Factor

21 Dec 1879

Baker

John

son of   James and Naomi Baker Stelling shopkeeper

19 Apr 1879

Lilley

Alice

daughter of   Henry and Jane Lilley Stelling Labourer

24 Apr 1879

Wood

Charles

son of   James and Jane West Stelling Farmer

28 Jun 1879

Boughton

Walter

son of   George and Ann Maria Boughton Stelling Minnis Builder

18 Jul 1879

File

Stephen Edward Kingsland

son of   Thomas Edward and Eliza File Stelling Farmer

29 Aug 1880

Durison

Frederick George

son of   Henry and Ann Susanna Durison Stelling Miller

26 Sep 1880

Daniels

Edward Herbert

son of   Alfred and Alice Daniels Stelling Corn Factor

17 Oct 1880

Daniels

Arthur Thomas

son of   Thomas and Harriet Daniels Stelling Blacksmith

14 Nov 1880

Martin

Harry

son of   William and Sarah Martin Stelling Labourer

21 Nov 1880

Hopkins

Bertha Elizabeth

daughter of   James and Mary Jane Hopkins Stelling Labourer

05 Dec 1880

Johnson

Arthur Lewis

son of   Alfred Dilnot and Anne Johnson Stelling Minnis Labourer

20 Feb 1881

Scott

Charles

son of   Robert and Esther Scott Stelling Labourer

20 Feb 1881

Scott

Henry Elvy

son of   Robert and Esther Scott Stelling Labourer

10 Apr 1881

Beer

William

son of   Thomas and Jane Mary Beer Stelling Minnis Labourer

08 May 1881

Souten

Henry William

son of   William and Mercy Elizabeth Souten Stelling Labourer

08 May 1881

Souten

Harriet Annie

daughter of   William and Mercy Elizabeth Souten Stelling Labourer

26 Jun 1881

Marshall

Gertrude Annie

daughter of   Frank and Jane Mary Marshall Stelling shopkeeper

18 Sep 1881

Elliott

Catherine Margaret

daughter of   Walter James and Rebecca Elliott Stelling School Master

09 Oct 1881

Wood

Sarah Friend

daughter of   James and Jane Wood Stelling Farmer

11 Dec 1881

File

Isabel

daughter of   Thomas Edward and Eliza File Stelling Farmer

18 Dec 1881

Quested

Flora Ellen

daughter of   George William and Ellen Quested Stelling Labourer

26 Feb 1882

Hopkins

Frederick John

son of   James and Mary Hopkins Stelling Labourer

12 Mar 1882

Daniels

Percy

son of   Alfred and Alice Daniels Stelling Farmer

27 Aug 1882

Hopkins

Ernest

son of   Thomas and Elizabeth Hopkins Stelling Labourer

21 Jan 1883

Elliott

George Walter

son of   Walter James and Rebecca Elliott Stelling School Master

11 Feb 1883

Beer

Annie Maria

daughter of   Thomas and Jane Mary Beer Stelling Labourer

25 Feb 1883

Wood

Philip Albert

son of   Philip and Clara Wood Upper Hardres Labourer

10 Feb 1884

File

Frederick

son of   Thomas Edward and Eliza File Stelling Farmer

10 Feb 1884

File

Caleb

son of   Stephen and Mary Ann File Upper Hardres Farmer

06 Apr 1884

Hopkins

Alice Mary

daughter of   James and Mary Jane Hopkins Stelling Labourer

04 May 1884

Elliott

Florence Jessie

daughter of   Walter James and Rebecca Elliott Stelling School Master

15 Jun 1884

Marsh

Thomas Henry

son of   Thomas and Isabella Marsh Brabourne Grazier

13 Jul 1884

Baker

Matilda

daughter of   James and Naomi Baker Stelling Farmer

08 Jan 1885

Manuel

Frederick William

son of   Jessie and Annie Emma Manuel Upper Hardres Labourer

10 Apr 1885

Tumber

Abraham

son of   Alfred and Mary Ann Tumber Stelling Labourer

27 Apr 1885

Kemsley

Anna Maria

daughter of   William and Rosamine Kemsley Stelling Labourer

25 Jun 1885

Quested

Ada Lily

daughter of   George William and Ellen Quested Stelling Labourer

12 Jul 1885

Wood

Ethel Lacey

daughter of   Philip and Clara Wood Upper Hardres Labourer

09 Aug 1885

Scott

Robert Edward

son of   Robert and Hester Scott Stelling Labourer

20 Sep 1885

Marsh

Emily Jane

daughter of   Thomas and Isabella Marsh Brabourne Farmer

13 Jun 1886

Hopkins

Walter James

son of   James and Mary Ann Hopkins Stelling Labourer

20 Feb 1887

Hopkins

Florence Eliza

daughter of   John Nicholas and Martha Mary Hopkins Stelling Labourer

31 Jul 1887

Fountain

Percy Charles

son of   Elizabeth Fountain? Stelling . Baseborn

30 Oct 1887

Harvey

Emma

daughter of   Thomas and Harriet Harvey Stelling Farmer

13 Nov 1887

Quested

Edith Mary

daughter of   George William and Ellen Quested Stelling Labourer

15 Nov 1887

Wrattan

Jane Mary

daughter of   Thomas and Ann Elizabeth Wrattan? Stelling Labourer

08 Jan 1888

Beer

Elsie Louisa

daughter of   Edwin and Elizabeth Anne Beer Stelling Labourer

29 Apr 1888

Elliott

Frank Arthur

son of   Walter James and Rebecca Elliott Stelling School Master

29 Apr 1888

Austen

Annie

daughter of   William Israel And Jane Austen Stelling Farmer

19 Aug 1888

Edwards

Frances Emily

daughter of   William John and Alethea Jane Edwards Stelling Labourer

19 Aug 1888

Edwards

Alfred James

son of   William John and Alethea Jane Edwards Stelling Labourer

19 Aug 1888

Edwards

William Charles

son of   William John and Alethea Jane Edwards Stelling Labourer

30 Sep 1888

Jordan

James

son of   George and EmmaJordan Stelling Labourer

28 Oct 1888

Coveney

Walter

son of   Richard and Ellen Coveney Stelling Labourer

28 Oct 1888

Baker

Jesse

son of   James and Naomi Baker Stelling Farmer

01 Apr 1889

Woollett

Henry

son of   John and Adelaide Woollett Stelling Farmer

09 Apr 1889

Childs

William

son of   Sarah Ann Childs Folkestone . Baseborn

28 Apr 1889

Parker

Fred

son of   William Ismael and Jane Parker Stelling Farmer

28 Apr 1889

Gilham

Blanche

daughter of   Charles and Elizabeth Gilham Stelling Labourer

11 May 1890

Redman

Ada Margaret

daughter of   Stephen and Rose Ellen Redman Stelling Labourer

08 Jun 1890

Harris

Samuel Albert Huckings

son of   Samuel and Eliza Anne Harris Broadclyst, Devon Coachman and gardener

09 Nov 1890

waters?

Ernest? Henry?

  Thomas and Sarah Waters? Stelling Labourer

29 Mar 1891

Finn

Frederick George Felix

son of   Job and Elizabeth Finn Stelling Shepherd

21 Jun 1891

Harvey

Mildred Mary

daughter of   Thomas and Harriet Harvey Wheelbarrow Town Postman

09 Aug 1891

Tapp

William Edward

son of   Richard Daniel and Charlotte Tapp 35 South St, Park Lane, London Leather Cutter

09 Aug 1891

Baker

Lilian

daughter of   James and Naomi Baker Stelling Farmer

27 Sep 1891

Middleton

Edith

daughter of   John and Bertha Beatrice Middleton Stelling Labourer

11 Oct 1891

Woollett

Dora

daughter of   John and Adelaide Mary Woollett Stelling Farmer

08 Nov 1891

Parker

Walter

son of   William Ismael and Jane Parker stelling Farmer

20 Jan 1892

Hopkins

Mary

daughter of   Nicholas and Martha Mary Hopkins Stelling waggoner

07 Feb 1892

Johnson

Daisy

daughter of   Alfred Dilnot and Anne Johnson Stelling Labourer

20 Mar 1892

Prebble

George

son of   John and Caroline Prebble Stelling Minnis Labourer

29 Apr 1892

Evans

Emma Louisa Eva

daughter of   George and Lydia Evans Stelling Farmer

29 May 1892

Hopkins

Christina Emily

daughter of   James and Mary Jane Hopkins Stelling Labourer .

25 Sep 1892

Champion

Eva

daughter of   Jane Hopkins Stelling . Baseborn

09 Oct 1892

Hales

Sidney Norman

son of   James Norman and Ellen Hales Stelling police constable .

01 Apr 1893

Wood

Robert James

son of   Sarah Wood Dover . baseborn

09 Jul 1893

Woollett

George

son of   John and Adelaide Mary Woollett Stelling Farmer .

09 Jul 1893

Middleton

Ernest John

son of   John and Bertha Beatrice Middleton Stelling Farmer .

08 Apr1894

Johnson

Dorothy

daughter of   Alfred Dilnot and Anne Johnson Stelling Minnis Labourer .

05 Aug 1894

Parker

Winnie

daughter of   William Israel And Jane Parker Stelling Farmer .

09 Sep 1894

Gilham

Esther Madge

daughter of   Henry and Martha Gilham Upper Hardres Labourer .

26 Sep 1894

Clayson

George

son of   Weston William and Henrietta Caroline Clayson Stelling Minnis Labourer .

30 Sep 1894

Middleton

Mabel

daughter of   John and Bertha Beatrice Middleton Stelling Farmer .

26 May 1895

Newport

Stanley Marshall

son of   John and Mary Anne Newport Stelling Farmer .

14 Jul 1895

Boughton

John William George

son of   John Norer? And Sarah Boughton Elham Bricklayer .

13 Oct 1895

Divers

Alfred William

son of   Henry and Mary Anne Divers Upper Hardres Labourer .

29 Nov 1895

Sharp

Emily

daughter of   Arthur George and Adelaide Sharp Stelling Minnis Labourer .

08 Dec 1895

Gilham

Henry

son of   Henry and Martha Gilham Upper Hardres Labourer .

05 Jan 1896

Dale

Alice Maud

daughter of   John and Ann Dale Upper Hardres Labourer .

02 Aug 1896

Philpott

Elizabeth May

daughter of   Edward and Susan Philpott Stelling Engineer .

29 Nov 1896

Prebble

Mabel Annie

daughter of   John and Caroline Catherine Prebble Stelling Farmer .

13 Dec 1896

Nash

Ada Florence

daughter of   Sydney and Harriet Annie Nash Bossingham insurance collector .

11 Jul 1897

Clayson

Frederick charles

son of   Weston William and Henrietta Caroline Clayson Stelling Minnis Labourer .

12 Jun 1898

Mount

Doris Hilda Mary

daughter of   Thomas Ernest and Alice Mary Mount Stelling Minnis Farmer .

17 Nov 1898

Fagg

William Henry

son of   James and Frances Jane Fagg Stelling Labourer .

28 Dec 1898

Parker

George

son of   William and Jane Parker High chimney Stelling Farmer .

05 Mar 1899

Philpott

Sarah

daughter of   Edward and Susannah Philpott Waltham Engine proprietor .

19 Mar 1899

Finn

Victor Gerrard

son of   Job and Frances Finn Elmsted Farmer .

02 Apr 1899

Nash

Edith May

daughter of   Sydney Epps and Harriet Annie Nash Bossingham Insurance agent .

11 Jun 1899

Carvill

Ethel Marian

daughter of   William and Lilian Mary Carvill Bossingham Labourer .

11 Jun 1899

Carvill

Thomas William

son of   William and Lilian Mary Carvill Bossingham Labourer .

11 Jun 1899

Carvill

Rose Eleanor

daughter of   William and Lilian Mary Carvill Bossingham Labourer .

25 Oct 1899

Wiles

John Alfred

son of   Alfred George and elizabeth Wiles Stelling Minnis Labourer .

23 Mar.1900

Hopkins

Charles Nelson Philip

son of   James and Mary Jane Hopkins Stelling Labourer .

29 Apr.1900

Longley

Lottie

daughter of   Frederick Albert and Fanny Longley Stelling Labourer .

11 May.1900

Barnett

Violet

daughter of   William and Louisa Barnett Stelling Soldier .

13 May.1900

Mount

Mabel Patricia

daughter of   Thomas Ernest and alice Mary Mount Stelling Minnis Farmer .

08 Jul.1900

Clayson

Agnes May

daughter of   Weston William and Henrietta Caroline Clayson Stelling Minnis Labourer .